pol    en

W okolicach połowy roku GUS zwyczajowo udostępnia dane wartości produkcji sprzedanej przemysłu, w tym oczywiście mebli dla pełnej zbiorowości firm działających w branży meblarskiej. Dane te w przeciwieństwie do podawanych comiesięcznie wartości produkcji sprzedanej w ramach publikacji „Biuletyn statystyczny” uwzględniają wstępne wyniki firm mikro.

Według najnowszych danych GUS całkowita wartość produkcji sprzedanej mebli w 2021 roku wyniosła 62,028  mld złotych i oznacza to wzrost w stosunku do roku 2020 o około 22,5%. Biorąc pod uwagę, że ubiegły rok, podobnie jak 2020 upływał pod znakiem utrudnień spowodowanych przez pandemię, wynik ten jest absolutnie rekordowy pod każdym względem i oznacza również, że polska branża meblarska podwoiła swoją wartość w zaledwie 10 lat (30,1 mld złotych 2011 roku).

Chociaż prezentowany wynik jest bez wątpienia doskonały, to trzeba pamiętać, że wpływ na niego miała nie tylko wysoka forma polskich meblarzy, ale również negatywne czynniki tj. inflacja i wzrost cen materiałów (płyt drewnopochodnych i pianek), usług i energii. Trzeba dodatkowo wspomnieć, że aktualny wynik jest wstępny i zostanie przez GUS prawdopodobnie skorygowany w dół przed końcem bieżącego roku. Ostatecznie wartość produkcji sprzedanej mebli w 2021 roku powinna osiągnąć nadal świetny wynik około 60 mld złotych, czyli zbliżony do prognozowanego przez B+R Studio na potrzeby raportu „Polskie Meble Outlook 2022”

OkładkaLight