pol    en

Na potrzeby najnowszego raportu „Strategie cenowe sklepów meblowych w Polsce” eksperci z B+R Studio szacują, że w bieżącym roku 2022 wartość rynku mebli klientów indywidualnych wzrośnie o około 4% w porównaniu do 2021 roku.

Na potrzeby najnowszego raportu „Strategie cenowe sklepów meblowych w Polsce” eksperci z B+R Studio szacują, że w bieżącym roku 2022 wartość rynku mebli klientów indywidualnych wzrośnie o około 4% w porównaniu do 2021 roku. Na podstawie danych zawartych w publikacji GUS „Budżety gospodarstw domowych” oszacowano, że wartość wydatków na meble do mieszkania lub domu w 2022 roku wyniesie 5 mld 94 mln złotych wobec 5 mld 72 mln złotych w 2021 r. Na pozór ta informacja wydawać by się mogła relatywnie dobra na tle negatywnych zjawisk krążących wokół branży, lecz należy mieć na uwadze fakt, że na ten dodatni wynik duży wpływ ma wysoka inflacja. Mówiąc o inflacji należy wspomnieć, że według comiesięcznego monitoringu cen w sklepach meblowych skumulowany wzrost cen mebli w okresie od kwietnia 2021 roku do lipca b.r. wyniósł 10,55%. Jak wynika z przeprowadzonych badań, grupy mebli, które odnotowały najwyższą zmianę ceny w 2021 roku były odpowiednio: witryna przeszklona z drewna litego (22,7%), szafa przesuwna o wys. powyżej 150 cm z płyty laminowanej (20,2%) oraz fotel obrotowy z podłokietnikiem (20%). Z kolei materac piankowy i sprężynowy o wym. 180x200 cm to grupy towarów, które odnotowały najniższą zmianę cen w 2021 r. i wyniosła ona odpowiednio 1,6% i 2,2%.

Ponadto ważnym elementem w ocenie skłonności konsumentów do zakupu mebli jest badanie koniunktury konsumenckiej, bieżących nastrojów oraz ich oczekiwań na przyszłość. W tym przypadku warto przytoczyć oceny dwóch wskaźników, a dokładnie „obecne dokonywanie ważnych zakupów” i „zmiany sytuacji finansowej gospodarstwa domowego”. Pierwszy z nich w okresie czerwiec- lipiec- sierpień b.r. uzyskał oceny odpowiednio -40,1; -35,8 i -42,1. Oceny drugiego wskaźnika układały się następująco: -36,3; -32,6 oraz -34,4. Tak niskie oceny po raz ostatni odnotowano na początku pandemii Covid-19 w Polsce. Nakładające się do tego problemy gospodarczo-polityczne, tj. wysoka inflacja, rosnące ceny energii i trwająca wojna na Ukrainie, wzbudzają bardzo duże obawy wśród konsumentów, co przekłada się na powściągliwość w zakupach mebli, które obecnie przestają być kojarzone jako towar pierwszej potrzeby.

Do tego i innych wniosków doprowadza nas opracowany raport „Strategie cenowe sklepów meblowych w Polsce”, który m.in. podsumowuje prowadzony przez B+R Studio 12- miesięczny monitoring cen ponad 500 produktów podzielonych na 23 grupy mebli w 10 sklepach meblowych w ramach badania „Wskaźnik cen mebli”.

Więcej informacji na temat zakupu pełnej wersji raportu:

Mateusz Strzelczyk
nr tel. 792 731 201
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

linked 1200x627

WCM miniatura