pol    en

W ramach poprzedniej analizy oficjalnych danych statystycznych, w której przedmiotem badania były dane z lutego 2024, postawiliśmy krótkoterminową prognozę spodziewanego wyniku wartości produkcji sprzedanej mebli w marcu 2024 roku. Ze względu na okoliczności była ona pesymistyczna, co jest bardzo delikatnym określeniem, biorąc pod uwagę, że mówiła o dwucyfrowym spadku r/r. Sprawdźmy zatem, czy oficjalne dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdziły ten scenariusz.

Według najnowszych danych GUS w marcu 2024 roku wartość produkcji sprzedanej mebli wyniosła 4 911,8 mln złotych. Przełożyło się to na spadek w stosunku do marca 2023 roku aż o 14,1%, co (niestety) potwierdziło wcześniejsze przewidywania B+R Studio. Trudna sytuacja w połączeniu z wysoką bazą zeszłego roku (5 720 mln złotych) przyniosły dwucyfrowy spadek. Przedstawiony wynik z marca 2024 roku jest również słabszy od tego z poprzedzającego lutego, choć w tym przypadku spadek jest niewielki, wynoszący 1,5%.

Jako że marzec był miesiącem kończącym I kwartał 2024, przyjrzeliśmy się również danym w ujęciu sumarycznym i cóż… sam wynik trudno nazwać złym, ale w porównaniu do zeszłorocznego wypada wyraźnie słabiej i poniżej oczekiwań. Wartość produkcji sprzedanej mebli w I kwartale 2024 roku wyniosła 14 765 mln złotych i w porównaniu do I kwartału 2023 roku był to spadek aż o 8%.

Analizując dane kwartalne, uwzględniliśmy także wolumen produkcji mebli tapicerowanych, opisywanych przez GUS jako „meble do siedzenia o konstrukcji głównie drewnianej”, w których skład wchodzą „meble przekształcalne w miejsca do spania”. W kontekście spadku wartości produkcji sprzedanej mebli, wyniki tej grupy mebli są bardzo interesujące. W I kwartale 2024 roku „mebli do siedzenia o konstrukcji głównie drewnianej” wyprodukowano 4 485 tys. sztuk, co przełożyło się na wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2023 roku wynoszący aż 8%. Sytuacja zmienia się, gdy spojrzymy na dane dotyczące podgrupy „meble przekształcalne do spania”. W I kwartale 2024 roku zostały one wyprodukowane w ilości 677 tys. sztuk i było to 11% mniej niż w I kwartale 2023 roku. Dlaczego tak się stało? Odpowiedź jest prosta. Meble przekształcalne w miejsca do spania, to nic innego jak głównie sofy i narożniki, czyli generalnie meble tapicerowane o średnio najwyższej cenie za sztukę. Takie meble w czasach kryzysu z definicji padają ofiarą oszczędności klientów.

Artykuł powstał na podstawie raportu B+R Studio Tomasz Wiktorski „Rynek mebli tapicerowanych” oraz oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

RMT 2024 1200x627