pol    en

Łańcuchy dostaw ulegają przebudowie na całym świecie. Dlatego B+R Studio podjęło się opracowania raportu ukazującego jak wygląda handel zagraniczny meblami realizowanymi przez główne kraje europejskie.

W obecnej edycji raportu skoncentrowaliśmy się na ukazaniu z jakich kierunków meble importuje 21 krajów Unii Europejskiej. Dodatkowo, w bezpośredniej konsekwencji brutalnej agresji rosyjskiej na Ukrainę pokazaliśmy jak kształtował się w ostatnich latach import mebli z Ukrainy, Rosji i Białorusi.

Łączna wartość importu mebli realizowana przez kraje unijne wyniosła w 2020 roku 50,3 mld euro, przy czym import spoza Unii stanowił 30% tej wartości. Analizowane kraje sprowadziły w 2020 roku od swoich głównych dostawców meble o wartości 38 mld euro. Z tej kwoty najwięcej stanowiły meble z Polski to znaczy około 8,1 mld euro, z Chin 7,6 mld euro oraz Niemiec 5,8 mld euro. Rok 2021 przyniósł jednak istotne zmiany, ponieważ import z Chin rozwijał się szybciej niż z innych krajów, w tym z Polski, która według wstępnych szacunków straciła palmę pierwszeństwa w rankingu dostawców.

W grupie top 10 dostawców do Unii Europejskiej tylko Chiny są krajem poza unijnym, ale analizując poszczególne kraje lista top dostawców obejmuje aż 34 kraje włączając Turcję, Wietnam i wiele innych.

W raporcie Import mebli do Europy znajdą Państwo ponadto informacje takie jak:

  • wartość i wolumen importu mebli do każdego z krajów z analizowanej grupy w okresie 2016-2020 oraz przez 10 miesięcy 2021 roku,
  • przeciętne ceny importu mebli ogółem w przeliczeniu na 100kg,
  • kraje znajdujące się w top 10 dostawców mebli do każdego z analizowanych krajów oraz jaki udział i wartość mają dostawy z poszczególnych krajów.

Mając na uwadze aktualną sytuację geopolityczną, zawarliśmy w raporcie dodatkowy rozdział poświęcony importowi mebli do Unii Europejskiej z Białorusi, Rosji i Ukrainy. Import z tych krajów w latach 2016-2021 do UE jako całości był stosunkowo niewielki, ale dynamicznie wzrastał i nie można nazwać go marginalnym. Jest to wyraźnie widoczne w przypadku Ukrainy, z której wartość sprowadzonych do Unii Europejskiej mebli na przestrzeni ostatnich 6 lat wzrosła 3,5 – krotnie ze 148 mln euro w 2016 roku do 522 mln euro 2021 roku.

Jesteśmy przekonani, że szczegółowa analiza przepływów towarowych pomoże Państwu ocenić własne wyniki, a na tej podstawie dostosować strategie swoich firm do dziejących się wydarzeń i realizować dalszy rozwój firm.

Wyciąg:

 Wyciąg "Import mebli do Europy"

Cennik

Cennik "Import mebli do Europy"

Kontakt:
Mateusz Strzelczyk
nr tel. 792 731 201
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 brStrona big